Érdekességek, fizikai feladatok

Perpetuum mobile, felhajtóerő, merev test forgása
Egy vízszintes henger félig folyadékba, félig levegőbe merül. A henger a tengelye körül foroghat. Miért nem forog, holott a henger egyik felére a felhajtóerő is hat, míg a másik felére csak a súlyerő.

*********
Megoldás: A felhajtóerő a kiszorított folyadék tömegközéppontjában támad és felfelé irányul. Ámde ez  az ismert felhajtóerő arra az esetre vonatkozna, ha a félhengert minden oldalról folyadék venné körül. Jelen esetben a folyadék nyomásából származó eredő nyomóerő  nem azonos a közismert felhajtóerővel, mert a félhengernek csak a palástján hat a folyadék, a felezési síkfelületen nem. A félhenger palástjára ható nyomóerők /a henger tengelyére vonatkozó/ forgatónyomatéka viszont zérus, mert az elemi nyomóerők átmennek a tengelyen.
Megjegyzés: A középen csapágyazott henger akkor sem fordulhat el, ha nem pont félig ér a folyadékba. A nyomóerő ugyanis mindig merőleges a hengerrész palástjára, így az abból eredő forgatónyomaték zérus.
*****************

Merev testre ható erők, centrális erők
Merev testre ható tetszőleges centrális erőrendszer mindig helyettesíthető egyetlen, a centrumon átmenő eredő erővel.

Bizonyítás: C legyen a centrum, amelyen a centrális erők mindegyike átmegy. Ekkor minden összetevő C-re vonatkozó karja, így nyomatéka is zérus. Így tehát a centrális erőrendszert helyettesíthetjük az erőknek a C-ben támadó vektori eredőjével.

**********

Elektrosztatikai "örökmozgó"

Elrendezés (Internetről   http://www.geocities.com/k_pullo/system3.htm): egy R suagrú K külső fémgömbben egy r sugarú B belső fémgömb, távol tőlük egy R sugarú harmadik fémgömb. A kapcsolók mozgatásával a töltések körbemenni látszanak: H-B-K-H ciklusban.

Kérdés: Tegyük fel, hogy a gömbök kezdetben nincsenek összekötve, töltésük pedig rendre K,0,H. Kösszük össze H-t és B-t, ekkor a töltések értéke K,B,H-B. Mennyi töltés megy át B-re H-ról:  B=?

Megoldás arra az esetre, ha a K és H gömbök elég távol vannak egymástól. (Ezen közelítő feltétel nélkül a H és K befolyásolnák egymáson a töltéseloszlást.) Ekkor mindegyik gömbön gömbszimmetrikus töltéseloszlással számolhatunk. A gömbök középpontjai legyenek az x tengelyen, d távolságra egymástól. A potenciál értékét válasszuk nullának a végtelenben, az egyes gömbökön a potenciálértékeket jelöljük így: UK,UB,UH. A potenciálkülönbségek számítását az x tengelyen számítjuk olymódon, hogy a tér H-n és K-n kívül a K+B, H-B ponttöltések tere, míg K és B között csak a B ponttöltés számít.
-UK=-(K+B)/R –H/(d+R)
UK-UB=-B(1/r – 1/R)
UB=UH az összekötés miatt
UH =H/R+(K+B)/(d+R)
Ezekből adódik:
B=(H-K)(1/R-1/(d+R)/(1/r+1/R-2/(d+R))
Tehát az elrendezéssel sugallt töltéscirkuláció nem jöhet létre, mert H-ról csak akkor mehet töltés B-re, ha H nagyobb, mint K.
Ha egy további közelítő feltételt teszünk, nevezetesen, hogy K és B legyen elég közel egymáshoz, azaz R-r elég kicsi, akkor B=(H-K)/2.

Megjegyzés: a termodinamikában az örökmozgótól munkavégzést szokásos elvárni. Azonban olyan örökmozgó sem lehetséges, ami nem végez ugyan munkát, de ciklusban jár. Jelen esetben, ha az elektrosztatikai örökmozgó működne, akkor ellenállások közbeiktatásával az elrendezés hőt produkálna. .

*****
Gravitáció.
Tételezzük fel, hogy egy m tömegű tömegpont gömbszimmetrikus eloszlású gázfelhőben a gázfelhő gravitációs terében kering az origó körül.
a) Határozzuk meg a keringési időt!
b) Milyen a gázfelhő sűrűségeloszlása, ha a keringés periódusa független a körpálya sugarától?
Megoldás.
a) A gázfelhőnek csak a keringési sugáron, R-en belüli része vonz, a külső rész gravitációs ereje a gömbszimmetria miatt zérus. Inteegrál a sugár szerint.
b) sűrűség =konstans.
Megjegyzések:
1. A csillagok és a csillagközi felhők eloszlása alapján a Kepler-törvény szerint az egyre nagyobb sugarú pályákhoz egyre kisebb keringési sebesség tartozik. A megfigyelések szerint azonban ez nem így van. A Napénál nagyobb galaktocentrikus távolságokban a keringési sebesség a centrumtól való távolságtól függetlenül szinte azonos.  / Az Univerzum, amelyben élünk http://www.matud.iif.hu/04jun/006.html/
Eme paradoxon egyik lehetséges feloldása: az ún. sötét anyag feltételezése: nem látható, csak gravitációs hatásából következtetünk létére. A feladat szerint csak a konstans sűrűségű gömbszimmetrikus eloszlás képes arra, hogy egy pontrendszer gravitációs erő hatására sugártól független szögsebességgel forogjon.

***************

Back: Oktatás